Wykaz lektur

WYKAZ LEKTUR

KLASY I – III:

Hans Christian Andersen, Baśnie (do wyboru);
Justyna Bednarek, Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych);
Jan Brzechwa, Brzechwa dzieciom;
Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz, Zaczarowana zagroda;
Waldemar Cichoń, Cukierku, ty łobuzie!;
Agnieszka Frączek, Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą;
Mira Jaworczakowa, Oto jest Kasia;
Grzegorz Kasdepke, Detektyw Pozytywka;
Leszek Kołakowski, Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?;
Barbara Kosmowska, Dziewczynka z parku;
Maria Krüger, Karolcia;
Astrid Lindgren, Dzieci z Bullerbyn;
Hugh Lofting, Doktor Dolittle i jego zwierzęta;
Marcin Pałasz, Sposób na Elfa;
Joanna Papuzińska, Asiunia;
Danuta Parlak, Kapelusz Pani Wrony;
Roman Pisarski, O psie, który jeździł koleją;
Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska;
Maria Terlikowska, Drzewo do samego nieba;
Julian Tuwim, Wiersze dla dzieci;
Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach. Polskie miasta w baśni i legendzie;
Danuta Wawiłow, Najpiękniejsze wiersze;
Łukasz Wierzbicki, Afryka Kazika;
Łukasz Wierzbicki, Dziadek i niedźwiadek.


KLASA CZWARTA: Lektury obowiązkowe:

Jan Brzechwa, Akademia pana Kleksa;
Janusz Christa, Kajko i Kokosz. Szkoła latania (komiks);
René Goscinny, Jean-Jacques Sempé, Mikołajek (wybór opowiadań);
Adam Mickiewicz, Powrót taty, Pani Twardowska, Pan Tadeusz (opisy);
Joanna Olech, Dynastia Miziołków;
Józef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego;
Wybrane podania i legendy polskie;
Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault, Kopciuszek, Kot w butach, Sinobrody, Aleksander Puszkin, Bajka o rybaku i rybce, Jeanne Marie Leprince de Beaumont, Piękna i Bestia;
Wybrane wiersze Władysława Bełzy, Jana Brzechwy, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Joanny Kulmowej, Juliana Tuwima.
Lektury uzupełniające:
Adam Bahdaj, Kapelusz za 100 tysięcy
Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród lub inna powieść
Janusz Korczak, Król Maciuś Pierwszy
Maria Kownacka, Zofia Malicka, Dzieci z Leszczynowej Górki
Selma Lagerlöf, Cudowna podróż Sat-Okh, Biały mustang
Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne.


KLASA PIĄTA: Lektury obowiązkowe:

Clive Staples Lewis, Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa;
Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje);
Ferenc Molnar, Chłopcy z Placu Broni;
Bolesław Prus, Katarynka;
Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny;
Seweryna Szmaglewska, Czarne Stopy;
Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz np. mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Edypie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu  i Eurydyce;
Biblia, powstanie świata i człowieka oraz wybrane przypowieści ewangeliczne;
Wybrane wiersze Jana Twardowskiego, Leopolda Staffa, Anny Kamieńskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza.
Lektury uzupełniające:
Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów;
Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo;
Karol May, Winnetou;
Małgorzata Musierowicz, wybrana powieść;
Edmund Niziurski, Sposób na Alcybiadesa;
Bolesław Prus, Kamizelka;
Henryk Sienkiewicz, Janko Muzykant;
Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera;
Wybór innych tekstów kultury.


KLASA SZÓSTA: Lektury obowiązkowe:

Antoni Czechow, Kameleon, Śmierć urzędnika;
Rafał Kosik, Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi;
Ignacy Krasicki, wybrane bajki;
Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (polowanie oraz koncert Wojskiego);
John Ronald Reuel Tolkien, Hobbit, czyli tam i z powrotem;
Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy;
Wybrane wiersze Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta
Lektury uzupełniające:
Aleksander Dumas, Trzej muszkieterowie;
Joseph Rudyard Kipling, Księga dżungli;
Marcin Kozioł, Skrzynia Władcy Piorunów;
Stanisław Lem, Cyberiada (fragmenty);
Kornel Makuszyński – wybrana powieść;
Lucy Maud Montgomery, Ania z Zielonego Wzgórza;
Alfred Szklarski, wybrana powieść;
Katarzyna Zychla, Dziewczynka tańcząca z wiatrem


KLASA SIÓDMA: Lektury obowiązkowe:

Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
Aleksander Fredro, Zemsta;
Jan Kochanowski, wybór fraszek, pieśni i trenów, w tym tren I, V, VII, VIII;
Ignacy Krasicki, Żona modna;
Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, II część Dziadów, Pan Tadeusz (historia Polski);
Henryk Sienkiewicz, Quo vadis;
Henryk Sienkiewicz, Latarnik;
Stefan Żeromski, Siłaczka;
Lektury uzupełniające:
Agatha Christie, wybrana powieść kryminalna;
Ernest Hemingway, Stary człowiek i morze;
Helena Keller, Widzieć przez trzy dni;
Kleinbaum, Stowarzyszenie Umarłych Poetów;
Beata Obertyńska, Z domu niewoli (fragmenty);
Henryk Sienkiewicz, Krzyżacy;
Melchior Wańkowicz, Ziele na kraterze (fragmenty);
Wybór innych tekstów kultury;


KLASA ÓSMA: lektury obowiązkowe:

Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz;
Juliusz Słowacki, Balladyna;
Antoine de Saint-Exupery, Mały Książę;
Stefan Żeromski, Syzyfowe prace;
Wybrane wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Wisławy Szymborskiej, Jarosława Marka Rymkiewicza, Stanisława Barańczaka;
Lektury uzupełniające:
Bogdan Bartnikowski, Dzieciństwo w pasiakach;
Miron Białoszewski, Pamiętnik z powstania warszawskiego (fragmenty);
Suzanne Collins, Igrzyska śmierci (3 tomy);
Arkady Fiedler, Dywizjon 303;
Jan Paweł II, Pamięć i tożsamość (fragmenty);
Karolina Lanckorońska, Wspomnienia wojenne 22 IX 1939 – 5 IV 1945 (fragmenty);
Nela Mała Reporterka, Nela na kole podbiegunowym;
E.-E. Schmitt, Oskar i pani Róża;
Wybór innych utworów tekstów kultury, w tym wierszy współczesnych poetów i reportaży